Diskuse

 • Dobrý den,
  zajímám se o automatické pračky a jsem fanouškem těchto stránek. Musím pochválit diskutující za opravdu užitečné rady a fundované odpovědi.
  Chtěl bych se zeptat, zda nevíte o kvalitních webových stránkách, které se věnují historii automatických praček. Zajímají mě především pračky Romo a Tatramat (vývoj a posloupnost jednotlivých modelů a rozdíly mezi nimi, např. mezi Romo PAC a RAC a číselné označení Tatramatek), ale i dalších dovážených značek (Philco, Gorenje).
  O víkendu jsem navštívil Národní technické muzeum a výstavu Technika v domácnosti, ale dost mě sklamala. Je pravda, že jsem neměl moc času, ale žádnou pračku Romo ani Tatramat jsem tam nenašel a na těch vystavených nebyly uvedeny konkrétní parametry. Akorát na jedné obrazovce hrál pořad o spotřebičích minulého režimu, kde bylo řečeno, že první automatickou pračku u nás vyrobila firma Romo Fulnek v r. 1958. Vzpoměl jsem si, že jsem o ní od někoho kdysi slišel, že prý byla napájena na 380 V a musela být ukotvena k podlaze. Asi nejzajímavějším exponátem byla automatická pračka Mora s plynovým ohřevem vody, vyráběná mezi lety 1960 až 1969.
  Za vaše náměty a odpovědi předem děkuji. S pozdravem,
  Kamil

  Odpovědet

  • http://www.bombara.estranky.sk/clanky/pracky/tatramat-story.html

   Dobrý večer Kamile,
   Těší mě Váš zájem o staré automatické pračky, mám je také moc rád a něčím mě přitahují. Mají v sobě jakési kouzlo a řekl bych že to dělá i ta jednoduchost, spolehlivost a rychlé a kvalitní vyprání prádla.
   Odkaz nahoře našel pan STANDA a je to něco o pračkách TAMAT, TATRAMAT i ROMO.
   Ta pračka Mora s plynovým ohřevem musí být velmi zajímavá, i tak Romo z roku 1958 s ukotvením k zemi -> musela být bez tlumičů :)
   Rád bych tyto pračky viděl prát alespoň na youtube
   Mějte se hezky
   Jarda

   Odpovědet

  • V městě Svitavy je v jejich muzeu stálá expozice věnovaná hisorii praní. Posílám odkaz na jejich stránky. Pračku PHILCO z r. 1973 jsme měli 29 let a dodones mne mrzí,(už z jakési nostalgie) že jsem ji vyřadil. Takové výrobky měly, jak já říkám, "duši".

   http://www.muzeum.svitavy.cz/stale-exp/historie-prani/201-1/

   Odpovědet

   • Dobrý den, pračku Philco snad i ze stejného roku měli moji prarodiče a též prala kolem 25 let. Bohuzel se vyhodila a zůstal pouze záruční list. Nemáte nahodou návod k této pračce nebo nějakou fotku? Jsem také obdivovatel starších výrobků a především praček, takže rád bych k ní měl nějaké materiály. Děkuji.

    Odpovědet

   • Samsung WF70F5E2U2W/LE

    Marcela 18.11.2013 14:21:00

    Dobrý den,
    zaujala mne tato pračka - je podle info tichá, úsporná, má invertor motor.
    Hledám pračku, předem plněnou na 6 kg (max. 7 kg.), která by splňovala kvalitní poměr cena - výkon, byla tichá, ekonimický provoz, otáčky postačují do 1200 možná i 1000. Chci, aby mi pračka sloužila bez zásahů mnoho let. Je lépe volit klasické zančky jako Bosch příp AEG, příp jaké konkrétní typy?
    Děkuji

    Odpovědet

    • Re: Samsung WF70F5E2U2W/LE

     Jakub Pařízek 20.11.2013 14:35:13

     Dobrý den,

     osobně bych dal přednosst spíše klasice a to konkrétně AEG, resp Electroluxu, který má narozdíl od Bosche velmi příjemné ovládání. Jinak to, jak dlouho Vám bude pračka sloužit můžete ovlivnit i vy sama pravidelnou péčí (čištěním filtru) a rozumným plněním.

     S pozdravem
     Jakub Pařízek.

     Odpovědet

     • Beko WMB 50821csy

      Hanka 17.11.2013 18:31:00

      Dobrý den! Chci kupovat pračku a nevím, pro kterou značku se rozhodnout. Bydlím v panelákovém domě, tak nechci nic velkého ani hlučného. Beko WMB 50821csy mě zaujala svými rozměry, ale nemám tušení, jestli je to dobrá značka. Zajímalo by mě, jaká je poruchovost. Můžete mi nějaký typ pračky doporučit? Děkuji!

      Odpovědet

      • Re: Beko WMB 50821csy

       Standa 18.11.2013 10:19:48

       Dobrý den. Úzkých praček je na trhu spousta. Doporučil bych vám některou z předem plněných, úzkých praček BOSCH, z trochu levnějších pak ZANUSSI ZWS 7108, nebo ZWS 5108, případně ZWS 5883. Při hloubce do 45 cm. mají oproti Beku obsah 6 kg. prádla.

       Odpovědet

       • špinávé , zničené prádlo

        Richard 16.11.2013 15:58:16

        Dobrý den ,
        Dnes jsme prali bílé prádlo a když jsme ho po praní vyndali z pračky tak bylo celé špinávé ,flekaté jako by se vrátili nějaké cucky špíny z odpadu ,některé prádlo je zcela zničené nejde již skvrny vyprat .
        Vyčistil jsem komplet všechny odpadové hadice mimochodem hodně zasenesené .
        Po té jsme zkušebně prali dál a zatím v pořádku .
        Kde mohla být přičina ? Jak tomu příště zabránit ? Existuje nějaký prostředek který by odpadové hadice vyčistil ,abych nemusel vše demontovat ?

        Odpovědet

        • Re: špinávé , zničené prádlo

         Jarda 16.11.2013 21:02:33

         Dobrý den Richarde,
         Pokud jste prali bílé prádlo například na 60° nebo 90°C, mohla se špína usazená v částech pračky povolit a dostat do máchání kde se usadila na prádlo. Tato špína vzniká spojením pracích prostředků, hlavně tekutých se špínou z prádla. Pokud perete málokdy na 60°C, tak se při 40° špína těžko z odpadových částí pračky rozpouští. Pro příště doporučuji pračku nepřeplňovat prádlem a podle potřeby (min 1x za půl roku) pračku pustit na program 90°C po prázdnu, pouze se 4 litry octu a sáčkem kyseliny citrónové. Pro změkčení vody můžete k prádlu do praní přidat 1-2 lžíce prací sody.
         Přeji pěkný den

         Odpovědet

         • poškozený buben

          Luboš Maňas 15.11.2013 16:06:25

          Zdravím. Asi ůpřed měsícem jsme zakoupily pračku AEG L85470SL. Nyní jsme zjistily při vyndavání prádla že má pračka promáčklý buben směrem do vnitřku bubnu. Servisní technik prohlásil, že to je buď od zipu (že se to občas stane)na to jsem argumentoval že se mi to jeví jako nesmysl když je buben promáčklý dovnitř a odstředivá síla tlačí prádlo na buben, tedy směrem ven. Tak řekl že se něco dostalo dovnitř mezi buben a vanu a od toho došlo deformaci bubnu. Načež rozebral filtr ve kterém ale nic nenašel, jen síťka byla trochu od rzi což podle něj dokazuje že tam byl kovový předmět, což jsem vyvrátil s tím že máme agresivní vodu, pes když necháme v jeho nerezové misce vodu tak je za několik dní celá miska zrzavá od rzi. Načeš tedy vyndal topné těleso a posvítil do vnitřku vany. Ve vaně také žádný předmět nebyl jen nad topným tělese je znát malé poškrábání což je podle něj důkaz že se tam něco dostalo a buben poškodilo. Na můj dotaz kde tedy ten předmět je nedokázal odpovědět. Přesto reklamaci neuznal. Má někdo podobnou zkušenost. Samozřejmě s tím nesouhlasí a obrátím se na soudního znalce, podle mě k poškození došlo při montáži.

          Odpovědet

          • Re: poškozený buben

           Novák 15.11.2013 16:53:11

           Divné ale je že jste si toho za měsíc nevšiml.

           Odpovědet

           • Re: Re: poškozený buben

            Luboš Maňas 15.11.2013 20:36:35

            No, na zběžný pohled to není vidět, musíte dát hlavu skoro do bubnu a opravdu mě nenapadlo u nové pračky kontrolovat jestli je buben v pořádku.S něčím podobným jsem se ještě nesetkal. Zjistily jsme to náhodně při vyndavání prádla, kdy jsem se škrábl o ostrou hranu promáčkliny.

            Odpovědet

          • Re: poškozený buben

           Jarda 15.11.2013 20:23:33

           Dobrý den Luboši,
           Určitě buben už musel být poškozený. Kde ta vypuklina vlastně je? Na zadní stěně nebo na obvodu bubnu? Musel by to být dost tvrdý a velký předmět aby způsobil vypuklinu a ne nějaký zip. Takový předmět by podle mě se nemohl ani do prostoru mezi buben a vanu vejít otvory bubnu nebo gumou. Opravdu se to mohlo stát při montáži např. tak, že někomu do násypky spadl šroubovák a pračku zapli při testování. Pak když to rachotilo tak předmět vytáhli. Co se té tvrdé vody týče, doporučuji pračku alespoň 1 za půl roku vyčistit 4l octu se sáčkem kyseliny citrónové a pračku pustit na 90° C. Po ohřátí můžete pračku vypnout a nechat 24 hodin odstát. Pak ji pusťte na pokračování nebo vypouštění + máchání
           Přeji šťastné vyřešení problému

           Odpovědet

           • Re: Re: poškozený buben

            Luboš Maňas 15.11.2013 20:38:26

            Poškození je na obvodu bubnu, vedle plastové přepážky.

            Odpovědet

            • Re: Re: Re: poškozený buben

             Jarda 15.11.2013 20:56:48

             radši v té pračce neprat, pokud ta promáčklina je ostrá, docela určitě poškodí prádlo. Kdyby ostrá nebyla, ale jen oblá, tak by to ničemu nevadilo

             Odpovědet

             • Re: Re: Re: Re: poškozený buben

              Lukáš 16.11.2013 13:00:18

              Zdravím, tohle je opravdu blbost aby zip promáčknul buben, z takového měkkého bahna se to zase nevyrábí, tohle vypadá na chybu od výroby kdy do nové vany byl nainstalovaný buben s promáčklinou. Bez posudku soudního znalce se bohužel neobejdete. Ale držím palce ať tutp situaci vyřešíte k vaší spokojenosti.
              S pozdravem Lukáš

              Odpovědet

              • Re: Re: Re: Re: Re: poškozený buben

               rendys 17.11.2013 18:52:26

               Zdravím,
               již máme novou pračku ale napíšu zkušenost před 16 lety.Koupili jsme Philco a po roce jsem si také všiml,že z vnějšího obvodu směrem dovnitř bubnu jsou promáčkliny.Podíval jsem se do filtru..ale tam nic nebylo.Tak jsem zavolal do servisu..přijeli...nejdřív řekli,že jsem si to udělal sám.Na můj dotaz čím mi neodpověděli a pračku rozebrali celou...nenašli nic.Tak zašli do auta a přinesli buben nový.
               Asi záleží na přístupu konkrétního servisu..mám dobré i špatné zkušenosti...ale tento případ se vyřešil v klidu.
               Přeji pevné nervy...r.

               Odpovědet

          • Re: poškozený buben

           Luboš Maňas 11.3.2014 23:16:38

           Tak, nakonec mi pračku vyměnily, ale nejdřív neuznali ani posudek soudního znalce , až při podání k soudu to uznali.

           Odpovědet

           • Pomoc při koupi pračky

            Zdeňka 15.11.2013 13:02:41

            Dobrý den,
            zajímal by mě Váš názor na pračku: Whirlpool WTLS 60812 ZEN
            Děkuji

            Odpovědet

            • Re: Pomoc při koupi pračky

             Jarda 15.11.2013 20:25:29

             Dobrý den Zdeňko,
             Whirpul nebrat! žádný typ!
             Radši zvažte Gorenii, Bosch nebo Beko

             Odpovědet

             • Re: Re: Pomoc při koupi pračky

              Zdeňka 20.11.2013 8:34:30

              Mohu se teda zeptat proč?
              Z těch nabízených jaký typ? Potřebuji horem plněnou.
              Díky

              Odpovědet

              • Re: Re: Re: Pomoc při koupi pračky

               Jarda 21.11.2013 18:46:33

               Dobrý den,
               Ale jistě, wirpul je poslední delší dobou pračka, která velmi ráda odchází po chvíli po záruce a často se objevují první poruchy ještě v záruce. Není dobře řešena konstrukčně a často je vyráběna záměrně s vadami, které zkrátí životnost pračky. Pokud ji ale chcete, možná že trefíte na dobrý typ, ale je možná a raději ji nepřeplňovat a nepoužívat nejvyšší navolené otáčky. Tímto prodloužíte život mnoha pračkám. Z nabízených praček si vyberte typ, který bude sedět vašim požadavkům, ovládání, počet otáček apod.
               kvalitní pračky jsou pak i AEG, popřípadě Zanussi a Electrolux. Těchto značek je s plněním shora dost.
               Přeji šťastný výběr

               Odpovědet

             • electroluxEWS 1254 EDU

              Ilona 14.11.2013 23:24:05

              Dobrý den Lukáši,tak se znovu obracím na Vás s otázkou :-) Mall si starou/novou pračku odvezli byla poškozená a ted jsme koupili electrolux EWS 1254 EDU a nevím jestli to byl štastný výběr.Co vy na ní jako odborník?

              Ilona P.

              Odpovědet

              • Re: electroluxEWS 1254 EDU

               Lukáš 16.11.2013 13:01:40

               Zdravím tuhle novou řadu neznám, pokud nebudete pračku nadměrně přetěžovat a používat rozumné ždímací otáčky, bude spokojená.

               Odpovědet

               • BEKO

                Petr 14.11.2013 10:13:25

                Dobrý den,

                zajímalo by mneš Váš názor z jakého důvodu některé pračky BEKO nejsou zahrnuty do 5ti leté záruky viz BEKO WMB 91442 HLC BabyProtect. Popř jestli máte nějaké konkrétní zkušenosti s tímto typem?
                Nenašel jsem žádné recenze uživatelů, pouze na typ WMB 91242 LC BabyProtect - můžu považovat za totožný model s vyššími otáčkami?

                Děkuji a pěkný den,
                Petr

                Odpovědet

                • Re: BEKO

                 Eman 16.11.2013 22:51:00

                 5ti letá záruka je marketingový tah jak na sebe upozornit nebo jak podpořit prodej méně prodávaných typů. Prodejce ani výrobce k tomu nikdo nenutí, je to jejich dobrá vůle, a jestli to nabídne jen u některých modelů nebo u všech záleží jen na něm. Pouze upozorňuji na jednu věc a myslím, že to bylo právě u Beka, podmínkou pro aktivaci prodloužené záruky bylo, že muselo být dovezeno do ČR konkrétním velkoobchodem. Proto je dobré si přečíst podmínky, které jsou na netu dané značky. Nedávno jsem četl diskusi nebo recenzi kde si zákazník koupil pračku, a myslím že právě Beko, tuším, že v Electroworldu a ten si to do ČR asi dováží sám a prodloužená záruka se nedala aktivovat.

                 Odpovědet

                 • teplota praní 50°C

                  Věra 13.11.2013 13:43:19

                  Dobrý den, můžete mi doporučit pračku, která pere i při teplotě 50°C? Přivítala bych vrchní plnění pračky, na škodu by nebylo přímé sprchování prádla a dobrý servis. Děkuji za odpověď. Hezký den.

                  Odpovědet

                  • Re: teplota praní 50°C

                   Jarda 15.11.2013 20:31:07

                   Dobrý den Věro,
                   Myslím že tuto možnost i sprchování prádla má pračka AEG Lavamat 728 50 A SILENT SYSTEM PLUS
                   Velmi tichá a kvalitní pračka

                   Odpovědet

                   • Re: Re: teplota praní 50°C

                    Lukáš 16.11.2013 13:07:19

                    Zdravím, Lavamat72850 A není vrchem plněná tak jak to poždaduje tazatelka, navíc už není k sehnání. Souhlasím že tato řada i 74850 byla opravdu dobře provedená a spolehlivá.
                    Pokud trváte na přímém sprchování podívejte se na stránky Electroluxu a AEG, tam si vyberte model dle požadovaných vlastností a potom vybírejte obchod.
                    Mám obavy že vrchem plněnou pračku s přímým sprchováním prádla nikdo jiný nenabízí.
                    S pozdravem Lukáš

                    Odpovědet

                    • Re: Re: Re: teplota praní 50°C

                     Jarda 16.11.2013 20:51:51

                     Také zdravím, přehlédl jsem požadavek na vrchní plnění, omlouvám se.

                     Odpovědet

                    • Re: Re: Re: teplota praní 50°C

                     Věra 16.11.2013 21:07:05

                     Lavamat 72850A je opravdu předem plněná pračka a k sehnání je už pouze v jednom obchodě a za hodně levnou cenu oproti původní ceně. Spíše bych tedy trvala na vrchním plnění a těch 50°C, což má pračka Bosch 24454. Nebo i některá jiná? Můžete mi říct je-li tato pračka dobře provedená a spolehlivá jako třeba Lavamat 72850?
                     Děkuji za rady.

                     Odpovědet

                     • Re: Re: Re: Re: teplota praní 50°C

                      Lukáš 16.11.2013 21:58:45

                      Zdraví vás, tato pračka je velice dobře zpracovaná, navíc v budoucnu i opravitelná na rozdíl od jiných...
                      Ovšem nedisponuje pokud vím přímým sprchováním prádla.

                      Odpovědet

                      • Re: Re: Re: Re: Re: teplota praní 50°C

                       Věra 20.11.2013 23:47:57

                       Zdravím Vás všechny po menší odmlce. Musím se s Vámi podělit o zkušenost, že sehnat vrchem plněnou pračku, která pere i na oněch 50°C (nebo i jiné teploty třeba 70°C či 80°C) je někdy nadlidský výkon neb hodně záleží na vstřícnosti prodavačů a prodavaček. Pračka, která to nemá "na sobě" viditelně napsané se musí bohužel na prodejně zapnout, což je pro některé problém. Takže závěrem: od přímého sprchování prádla jsem upustila a soustřeďuji pozornost na teplotu praní, zpracování, jednoduchou a dostupnou opravu u vrchem plněné pračky. Můžete tedy ještě jednou poradit? O vrchem plněných pračkách se v diskusi docela málo píše. Děkuji mnohokrát.

                       Odpovědet

                       • Dobrý den Věro,
                        Je to trochu problém u vrchem plněných praček aby měly tyto požadavky, napadá mě pak ještě vrchem plněná Miele, která je poněkud dražší, ale mohla by mít teplotu i na 50°, 70°, 80°C, a oprava by neměla být dlouhá léta u této značky nutná. Jedině ji pak ještě sehnat přes bazar.
                        Hezký večer přeji

                        Odpovědet