Co znamenají prací štítky a cedulky?

Kateřina Jurková
12.09.2022

Už jste se někdy zasekli při čtení pracího štítku? U klasického bavlněného trička se s luštěním jednotlivých značek asi nemusíte trápit. V případě dražších kousků se specifickými požadavky na péči, jako je např. kožené či funkční prádlo, už se však vyplatí mít představu o vhodné péči. Pojďme si tedy prohlédnout významy jednotlivých značek a symbolů, aby vás nic nemohlo překvapit.

 

1. Značka praní – vanička

Na štítku najdete jako první symbol vaničky spolu s uvedenou adekvátní teplotou (např. 40 °C) pro daný materiál. Teplota ve vaničce bývá občas znázorněna puntíky. Jeden puntík je pro 30 °C, dva puntíky znázorňují 40 °C, tři puntíky značí 60 °C.


 

Můžete se setkat také s podtrženou vaničkou, která značí potřebu mírnějšího máchání a nižších otáček (jejich menšího počtu při odstřeďování). Dvojité podržení vaničky přikazuje zredukovat množství prádla minimálně na 1/3 bubnu. V případě přerušeného podtržení se nesmí dané oblečení ždímat v ruce.

Vanička s rukou symbolizuje, že daný kousek je vhodný pouze pro ruční praní. Zpravidla se jedná o jemné prádlo náchylné k poničení.

Posledním symbolem pro praní, se kterým se můžete setkat, je přeškrtnutá vanička, která značí – jak už asi tušíte – materiál nevhodný do pračky. Celkově je v tomto případě vhodné omezit kontakt daného výrobku s vodou.

 

2. Značky bělení – trojúhelník

Druhá bývá obvykle značka bělení, kterou najdeme na cedulce jako trojúhelníček. Prázdný trojúhelník značí, že můžete použít přípravky s obsahem chlóru i bez. Trojúhelník s pruhy uvnitř chlórové přípravky vylučuje a povoluje pouze ty bez chlóru. Bělení je zcela vyloučeno v případě přeškrtnutého trojúhelníčku.

 

3. Značky sušení – čtverec

Kolečko ve čtverečku alias značka pro sušení prádla vás informuje o vhodné teplotě sušení a zda daný materiál do sušičky vůbec dávat. Opět se setkáme s puntíky. Jeden puntík značí maximální teplotu 60 °C a dva okolo 80 °C. Přeškrtnutý čtvereček s kolečkem uvnitř vám sděluje, že daný kousek oblečení by se mohl v bubnu sušičky poškodit. 


Ze štítku můžete také vyčíst, jak lze výrobek, který je nevhodný do sušičky, sušit klasickým způsobem. Čtverec s vodorovnou čárou uvnitř nabádá k sušení daného kousku ve vodorovné poloze (na trávníku apod.). Kolmé čáry uvnitř čtverce znamenají naopak sušení v pověšeném stavu (na šňůře apod.). Některé oblečení je vhodné pouze k sušení ve stínu, jelikož na slunci by mohlo vyblednout – u takových výrobků najdete čtverec s šikmými pruhy.

 

4. Značky žehlení – žehlička

Symbol žehličky nás informuje, jakou při žehlení používat maximální teplotu. V ikonce žehličky se zpravidla nachází jeden až tři puntíky. Jeden znázorňuje teplotu do 110 °C, dva puntíky jsou pro teplotu do 150 °C a tři značí do 200 °C. 

 

Opět se můžete setkat s přeškrtnutou žehličkou, která vás varuje před možným poškozením daného kousku. Do žehlení se v tomto případě nepouštějte. Pokud se setkáte se symbolem s dvěma přeškrtnutými čárami pod žehličkou, potom dané prádlo nenapařujte! 

 

5. Značky chemického čištění – kruh

Posledním symbolem bývá obvykle kroužek s písmenkem (A – lze čistit chemickými prostředky, F – lze čistit uhlovodíkovými rozpouštědly, nebo P – lze čistit tetrachlorethylenem). Tato značka se týká spíše profesionálních čistíren, které dle konkrétního písmena poznají, jaký typ rozpouštědla použít. Přeškrtnuté kolečko značí, že daný výrobek není vhodný k chemickému čištění.

Tak a teď už se mezi pracími symboly určitě neztratíte!