Mýty o praní prádla, pračkách a sušIčkách

Kateřina Jurková
21.04.2022

Ve většině domácností se pere prádlo i několikrát do týdne. Pračka se stala již zcela nepostradatelným pomocníkem, který je brán jako samozřejmost. Historicky první pračka byla sestrojena již v roce 1750, i přesto okolo tohoto spotřebiče stále panuje řada mýtů. Sesbírali jsme pro vás ty nejčastější, abychom je uvedli na pravou míru.

 

Čím více pracího prostředku, tím lepší výsledek


Toto tvrzení již není aktuální, jelikož složení pracích prostředků prošlo v posledních desítkách let výrazným vývojem. Dnešní prací přípravky dokážou odstranit odolné skvrny i při nižších teplotách a v menším množství. Navíc dnešní chytré pračky dokáží nadávkovat optimální množství pracího prostředku dle hmotnosti prádla a stupně znečištění.

 

Čím vyšší teplota, tím čistější prádlo

Toto tvrzení platilo dříve, v době, kdy se na praní používala tuhá mýdla, která bylo nutné kombinovat s vyšší teplotou, aby účinkovala. Dnešní prací prostředky obsahují enzymy, jež zvládnou odstranit skvrny i při nižších teplotách. Navíc většině materiálů vysoká teplota neprospívá, i když zničí všechny bakterie.

 

Čím více aviváže, tím hebčí prádlo

Aviváž je třeba dávkovat dle doporučení stejně jako prací prostředek. Větší množství aviváže způsobí, že látka nesaje vodu, jelikož dojde k obalení textilního vlákna. Dávkování se snažte přizpůsobit druhu materiálu.

 

Čím vyšší otáčky, tím pomačkanější prádlo

To je částečně pravda, záleží ovšem na materiálu. Bavlna je nejodolnější, jemné tkaniny jsou proti tomu náchylné k pomačkání. Řada praček je vybavena programem pro praní jemných tkanin, který má dostatečně nízké otáčky a na konci vynechává odstřeďování.

 

Všechny prací prostředky zanechávají na oblečení skvrny

Platí spíše pro klasický sypký prášek, který zpravidla potřebuje vyšší teploty a delší prací cykly, aby se stihl rozpustit. Při kratším pracím cyklu může tvořit na oblečení mapy. Oproti tomu tekutý prací prostředek se ve vodě okamžitě rozpustí a na prádle tedy nezanechá žádné fleky, ani při kratším pracím cyklu a nižších teplotách.

 

Pračky s předním plněním jsou lepší než ty plněné vrchem

Na trhu se již běžně setkáme s vrchem plněnými pračkami o kapacitě 5–7 kg, která je standardní i pro nejprodávanější předem plněné pračky. Z hlediska kvality praní jsou na tom oba typy stejně. Pračky s vrchním plněním se však více hodí do menších koupelen, kde by pro předem plněnou pračku nebylo dostatek prostoru. Jedinou nevýhodou vrchem plněné pračky tak zůstává fakt, že na ni pochopitelně nelze umístit sušičku.

 

Třídění prádla je zbytečné

Určitě není, jelikož každý druh prádla má rozdílné nároky na prací cyklus či přípravek. Aby vaše oblečení, ložní prádlo a další vydrželo dlouho v kondici, je vhodné ho roztřídit podle barev, materiálu a doporučené teploty praní.

Pro řadu lidí končí třídění prádla u barev, ale není to ideální způsob. Jemné věci potřebují jemný program s nižší teplotou a otáčkami, aby se v pračce nepokrčily či dokonce nezničily. Oproti tomu bavlněné prádlo se obvykle pere na 40 °C s vyššími otáčkami, aby se důkladně vyždímalo. Specifickou kategorií jsou ručníky, které je nejlepší prát při vysokých teplotách, alespoň 60 °C, a vysokých otáčkách.

 

Pračka se čistí sama

Nenechte se zmást, pračka se může dlouhou dobu zdát čistá, ale přesto je třeba věnovat jí pozornost.
Usazeniny, zbytky pracího prášku i zápach můžete odstranit pomocí speciálních přípravků. Ocet či jedlou sodu výrobci praček nedoporučují, protože hrozí poškození gumového těsnění nebo dokonce filtru. Více informací o tom, jak vyčistit pračku, najdete v článku zde.

Nezapomeňte také vyčistit zásobník na prášek a aviváž. Pračku po vyprání nechávejte vždy otevřenou, aby se vnitřek nezapařil, jelikož v teplém a vlhkém prostředí se množí plísně a bakterie. Alespoň dvakrát ročně pračku odvápněte k tomu určeným prostředkem, docílíte tak prodloužení její životnosti.

 

Zapomenuté prádlo již nelze do pračky přidat

Nejedná se o mýtus, do nedávna tomu tak skutečně bylo u všech předem plněných praček bez výjimky. V posledních letech jsou již na trhu modely se speciální funkcí pro možnost přihodit zapomenutý kousek oblečení. Jedná se o funkci AddWash, se kterou poprvé přišla značka Samsung. Pokud se tedy chystáte ke koupi nové pračky, tato praktická funkce se vám bude jistě hodit.  

 

Pračku můžete naplnit k prasknutí

To není dobrý nápad! Snažte se vždy držet doporučené kapacity, alespoň odhadem. Přeplněná pračka může vést ke zničení bubnu. Navíc, aby se prádlo pořádně vypralo, potřebuje z pochopitelných důvodů dostatek prostoru.

 

Všechny knoflíky zapnout

Toto doporučení se týká spíše zipů, aby jejich zoubky nezachytily a nepoškodily oblečení. Při zapnutí knoflíků u košile se naopak namáhají knoflíky i látka. Důsledkem mohou být roztáhnuté knoflíkové dírky či ztráta knoflíku.

 

Pračka se sušičkou 2 v 1 je lepší než sólo spotřebič

Pračky se sušičkou vám ušetří místo, ale kvalitou ještě úplně nedosahují na samostatné spotřebiče. Zejména co se týče sušení, jelikož tradiční sušička má zpravidla mnohem víc teplotních programů. Můžete tak lépe přizpůsobit program materiálu prádla, aby bylo vysušeno co nejšetrněji. Další nevýhodou oproti sólo spotřebičům je poloviční kapacita sušičky. Plnou pračku je tak třeba sušit nadvakrát a spotřeba elektrické energie je o to vyšší.